Jóga

K józe jsem se dostala vlastně omylem, když jsem v roce 2006 ve svém oblíbeném obchodě se sportovními DVD sáhla ze zvědavosti po powerjóze místo po dalším DVD Olgy Šípkové. Sportovala jsem od mala a v dospělosti jsem začala pravidelně běhat a doplňovat trénink posilováním. Mou další vášní byl aerobik a jeho různé formy (kick box aerobik, bodyMills, ...). V roce 2009 jsem si udělala i instruktorský kurz Aerobiku. Ale k té powerjóze jsem se pořád vracela. Začala jsem ji používat po běhu místo posilování a zjistila jsem, že je cvičení tohoto typu velmi intenzívní a účinné. Hlavně druhý den. :-)

Časem jsem přikoupila další a další DVD a stala se samoukem. Zjistila jsem, že má na mě jóga i jiné účinky - po několika měsících jsem se naučila uvolnit a začala vnímat svůj dech a i to, že nějak nedokážu praktikovat jednoduché instrukce jako dýchat do břicha a podobně.... Zkrátka, že tak úplně neumím vědomě používat tělo.

Jóga, je mi dobře
Jóga, je mi dobře

Dospěla jsem až do stádia, kdy jsem cítila potřebu se posunout dál a začala chodit na vedené lekce. Tam jsem zjistila, že jsem se spoustu věcí naučila špatně a musela se je přeučovat. Můj zájem rostl, až přerostl v touhu se dozvědět víc a tu úžasnou 'věc' předávat dál. Udělala jsem si instruktorský kurz jógy, a tam zjistila, že je toho ve světě yógy k objevování daleko, daleko víc. A tak začalo úžasné dobrodružství, kdy jsem začala studovat a zkoušet různé druhy jógy i různé dechové a další techniky. 

Dále jsem své vzdělání rozšířila o mezinárodní certifikaci RYT200. A protože jsem si velmi oblíbila (kromě jiných) Ashtanga yógu udělala jsem si na ni 200h kurz u Jara Pávka v Bratislavě. Účastnila jsem se kurzů Teachers Training Level 1 a Yoga Therapy s Manju joisem. 

S Petrem Smilem jsem absolvovala kurz Prana Vashya Yoga. S Kabir Bharti certifikovaný kurt meditací. A ve vzdělávání dále pokračuji.

Měla jsem celou řadu zdravotních problémů ze dvou operací a předchozího životního stylu a jen díky yóze jsem se naučila být k svému tělu pozorná a naučila se ho poslouchat. Moje bolesti a dysbalance, se kterými jsem se naučila pracovat, mi daly úžasnou školu pro práci s klienty. Moje další plus vždy bylo umět věci vysvětlit.

Jóga mě naučila další věc, která je podle mého názoru v dnešní době velmi přehlížená, a tou je trpělivost. Zvykli jsme si něco zkusit, možná to zkusit i dvakrát, třikrát, ale pokud to nejde hned, tak jít 'od toho'. A stejné je to i s přístupem ke zdraví - když nás něco bolí dnešní systém medicíny nás naučil si vzít prášek a za krátko normálně fungovat. Jenže to problém nevyřeší, jen odsune aby se později projevil o něco urputněji. Jóga je o trpělivosti a laskavosti. Naučila jsem se díky ní i pokoře - pokud jsem nějakou pozici nezvládla, byla jsem na sebe prvně naštvaná, ale časem jsem si řekla, že prostě tohle mi teď moje tělo dovolí a tak je to v pořádku. Až bude připraveno mě pustit dál, tak to udělá. A pokud není stavěné na to, abych nějakou pozici vůbec někdy udělala, tak to prostě přijmu a budu akceptovat. Ona každá pozice, každé cvičení má mnohem hlubší význam než ten na povrchu. Jóga stimuluje i nervosvalové aktivity, pracuje se žlázami s vnitřním vyměšování a přímo ovlivňuje hormonální rovnováhu těla. Postupným uvolňováním zatuhlých míst dovoluje energii v našem těle opět volně cirkulovat, ale je to postupný proces. Pravidelným cvičením se ale dá dosáhnout skvělých výsledků i v relativně krátké době. Ale chce to disciplínu, trpělivost, vůli a pokoru.

Budu se na vás těšit v prostorách studia Yoga Brno. 

Aktuálně lekce:

po: 16:00 basic yoga, 17:30 yoga pro zdravá záda (Zábrdovice 2.p)

st: 15:15 yoga pro zdravá záda, 16:15 power yoga (Zábrdovická 1.p)

čt: 19:00-20:30 ashtanga vedená lekce 1.série